3 września (niedziela) odbyło się ostatnie Święto Plonów w naszej gminie- Dożynki Parafialne w Gozdowie.
Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą Mszą Św. w intencji rolników, której przewodniczył ks. Prałat Wiesław Gutowski, koncelebrantem zaś był proboszcz parafii Gozdowo ks. dr Sebastian Krupniewski. W homilii podkreślone zostały liczne odniesienia do pracy rąk ludzkich w modlitwach dziękczynnych kościoła. Ks. prałat poświęcił wieńce dożynkowe przyniesione przez przedstawicieli społeczności lokalnych: KGW Rękawczyn, KGW Gozdowo, OSP Rempin, Sołectwo Głuchowo, KGW i Sołectwo Kolczyn, Sołectwo Zakrzewko oraz kosz dożynkowy przygotowany przez KGW ,,Kowalewianki” z Kowalewa Podbornego. Witacze na tegoroczne dożynki natomiast przygotowali: Sołectwo Czachorowo, Sołectwo Głuchowo, KGW ,,Kowalewianki”, Sołectwo i KGW Kolczyn oraz OSP Rempin. Głos zabrał Wójt Gminy Gozdowo. Włodarz gminy podziękował rolnikom za trud ich pracy oraz podkreślił, jak ważne jest wsparcie i dofinansowanie rozwoju wiejskich społeczności pod względem infrastrukturalnym, czego dowodami w naszej gminie mogą być m. in ponad 10 km dróg, nowa oczyszczalnia ścieków w Gozdowie, nowy sprzęt wykorzystywany przez Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej czy też adaptacja budynku po byłej szkole podstawowej w Ostrowach na potrzeby ŚDS i WTZ.
Przemówienie Wójta Gminy Gozdowo
Najpierw chciałbym gorąco podziękować ks. prałatowi Wiesławowi i ks. Sebastianowi – proboszczowi za eucharystię. Ks. Prałatowi, dziękuję za jakże krzepiące Słowo Boże. Za nawiązanie do przeszłości, do umiłowania pracy rolnika przez naszych wielkich świętych: św. Jana Pawła II, bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, o szacunku do chleba i znaczeniu chleba w życiu człowieka (być dobrym jak chleb brat Albert Chmielowski), do rolnictwa, do umiłowania korzeni. Nawet hasło przewodnie naszej gminy, „witacz, można w cudzysłowiu powiedzieć”, tablica pamiątkowa św. Jana Pawła II z jego wypowiedzią „Pamiętajcie o korzeniach”, pamiętajcie o przeszłości i o tym pługu, koniu. Pamiętajcie, o swoich rodzinach i swojej przeszłości i tego uczcie młode pokolenie. Tak powtarzali Ci wszyscy święci patronowie, czy to błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński czy św. Jan Paweł II. Pamięć o przeszłości, o korzeniach, o umiłowaniu tej przeszłości, bo ona daje siłę, daje nadzieję, otuchę i daje szansę na przyszłość.
Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych na parafialnych dożynkach – dniu dziękczynienia za plony. Szczególnie gorąco witam najważniejszych uczestników dzisiejszego Święta – Zacnych Rolników i Hodowców – których codzienne wysiłki całemu naszemu społeczeństwu przynoszą wspaniałe owoce! Gdyby nie było Was i Waszej pracy, nie byłoby dzisiejszej uroczystości.
Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w kalendarzu staropolskich obrzędów rolniczych, dla każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Jest to święto wdzięczności Bogu i ludziom, radosne zwieńczenie całorocznego trudu.
Praca rolnika i hodowcy jest trudna i wyjątkowa, pomimo ogromnego rozwoju techniki i gospodarki, człowiek współczesny nadal bowiem pozostaje w dużej mierze zależny od zjawisk świata natury, na które nie potrafi wpływać.
O rolnikach pięknie powiedział Papież Jan Paweł II: „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić”.
Dziękuję za wysiłek i zaangażowanie, które wkładacie tworząc plon. Mimo tak trudnego roku: wiosennych przymrozków i suszy, jaka dotknęła Wasze pola – włożyliście trud, aby zebrać ziarna, żeby nie zabrakło chleba na naszym polskim stole.
Dziękuje za okazały bochen chleba, za piękne, misternie wykonane, okazałe dożynkowe wieńce, które są dowodem, że ziarna na nowy chleb i na nowy zasiew nie zabraknie, jak nie zabraknie nadziei i wiary na przyszłe plony.
W tym miejscu trzeba powiedzieć, mówię to na każdych uroczystościach dożynkowych i w Lelicach i w Kurowie i teraz w Gozdowie, jak wiele zawdzięczamy rządowi. Dzięki jego projektom i wsparciu możemy zrobić wiele, by nam wszystkim żyło się lepiej, a tym samym by praca była łatwiejsza, lżejsza. Dzięki przekazanym środkom mogliśmy zrealizować wiele inwestycji:
- 10 km dróg,
- ponad 5 km kanalizacji,
- zakupić nowe traktory i autobusy, sprzęt dla GZGK oraz nowy wóz bojowy dla OSP Gozdowo, który tu obok stoi i to też jest wielka zasługa panów ministrów – pana Macieja Wąsika i pana Macieja Małeckiego, wielkie podziękowanie.
- w budowie nowa oczyszczalnia ścieków w Gozdowie,
- otwarty dom św. Jana Pawła w Ostrowach.
- kolejne środki przyznane na remonty dróg, konieczne prace w kościołach w Gozdowie i w Kurowie.
Mamy złożonych wiele jeszcze innych nowych wniosków o dofinansowanie. Ostatnio złożyliśmy wniosek o wsparcie na budowę Centrum Rehabilitacji w Gozdowie.
Drodzy Rolnicy, życzę Wam, aby nastał dobry czas dla rolnictwa, abyście korzystali z nowych możliwości i szans, aby nigdy nie brakowało Wam nadziei na lepsze jutro, a życie stało się wolniejsze od trosk. Życzę dużo zdrowia i pomyślności Wam wszystkim, Waszym rodzinom i najbliższym.
Po Mszy św. nastąpiły odznaczenia rolników z terenu Gminy. Co roku na Dożynkach Powiatowo- Gminnych wójtowie z terenu powiatu sierpeckiego oraz starosta sierpecki postanawiają uhonorować rolników za ich codzienną ciężką pracę. Tytuł Rolnika Roku 2023 z terenu gminy Gozdowo został przyznany Panu Bogdanowi Franciszkiewiczowi – rolnikowi z m. Bonisław. Tytuł Młodego Rolnika 2023 otrzymał Pan Tomasz Piłat – rolnik z Gozdowa. 2 osoby z terenu naszej gminy odbiorą medale oraz statuetki podczas Dożynek Powiatowo-Gminnych, które odbędą się 10 września w Borkowie Kościelnym. Odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa” nadaną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzyma– Jerzy Karaszewski- m. Lisice -Folwark natomiast tytuł Najlepszego Sołtysa 2023 trafi do pani Joanny Kozakowskiej- sołectwo Kolczyn.
Następnie nastąpiła obrzędowa część dożynek przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Gozdowie pod kierunkiem Beaty Świerczewskiej, Agnieszki Biernackiej oraz Krzysztofa Wojtasa. Dzieci przekazały chleb z tegorocznej mąki na ręce Wójta Gminy oraz Przewodniczącego Rady Gminy by dzielili nim tak by nikomu go nie zabrakło. Po części obrzędowej nadszedł czas na występy artystyczne. Na gozdowskiej scenie zaprezentowali się: dzieci z Publicznego Przedszkola w Gozdowie w tańcu góralskim (przygotowanie Beata Rychlińska i Halina Witas), Zespoły Pieśni i Tańca Ziemi Gozdowskiej i Leliczanie pod kierunkiem Jerzego Przybyły, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Gozdowo, OSP Goleszyn oraz Gminy Słupno pod batutą kapelmistrza Edwarda Wielgóckiego oraz KGW ,, Żukowianki”.
W przerwie uczestnicy dożynek mogli korzystać z wielu atrakcji: piana party przygotowanego przez OSP Gozdowo, dmuchańców, punktu Klubu Dziecięcego ,,Radosna Kraina” w Gozdowie z loterią fantową, punktów gastronomicznych i usługowych czy też stoisk służby więziennej, KGW Gozdowo, KGW ,,Kowalewianki” z Kowalewa Podbornego oraz KGW Bronoszewic. Do godziny 22:00 zabawę taneczną prowadził zespół MEDIUM.
Wójt Gminy Gozdowo serdecznie dziękuje GZGK w Gozdowie za przygotowanie i obsługę techniczną, Szkole Podstawowej w Gozdowie za oprawę artystyczną i dekorację, Sekretarz Gminy Honoracie Nagórce za przygotowanie organizacyjne dożynek, pocztom sztandarowym OSP, prowadzącej Iwonie Karolkowskiej oraz wszystkim osobom zaangażowanym w realizację dożynek parafialnych w Gozdowie.