W środę 1 marca w Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lelicach odbyła się podwójna uroczystość.
Pierwsza część spotkania dotyczyła wręczenia stypendium Wójta Gminy Gozdowo. Swoją obecnością zaszczycili nas: Wójt Gminy Gozdowo- Dariusz Kalkowski, ks. Piotr Gątarek, Rodzice. Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego.
Następnie zabrał głos Pan Dyrektor – Krzysztof Jóźwiak. Powitał przybyłych gości, Rodziców, Radę Pedagogiczną i uczniów. Swoje ciepłe słowa skierował do stypendystek , gratulując wysokich osiągnięć nauce i życząc im dalszych sukcesów na ścieżce edukacyjnej.
Uroczystego wręczenia stypendium dokonali: Pan Wójt Gminy Gozdowo- Dariusz Kalkowski oraz Dyrektor Szkoły – Krzysztof Jóźwiak. Stypendium otrzymały uczennice z klasy 7, które osiągnęły średnią ocen powyżej 5,0: Anna Lubińska, Roksana Pracka.
W tym szczególnym dniu towarzyszyli im rodzice, wychowawczyni z członkami Rady Pedagogicznej oraz wszyscy uczniowie. Gorące życzenia i gratulacje do stypendystek i ich rodziców skierował Pan Wójt- Dariusz Kalkowski.
Stypendystki podziękowały wszystkim nauczycielom, wychowawczyni oraz Panu Dyrektorowi za pasję przekazywania wiedzy, cierpliwość i wyrozumiałość.
Wyrazy uznania skierowały również do Pana Wójta za dzisiejsze wyróżnienie zaznaczając jak duże znaczenie ma inwestowanie w młode pokolenie, które motywuje do dalszej pracy.
Gratulujemy naszym stypendystkom i życzymy dalszych sukcesów.
Druga część spotkania dotyczyła Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Była to forma uzupełnienia zajęć w ramach lekcji historii.
Cześć i Chwała Bohaterom !
Narodowe Święto Żołnierzy Wyklętych stało się tradycją.
Byli patriotami, a spędzili najlepsze lata życia w polskich więzieniach, torturowani i poniżani. Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni. Zapłacili za swoje przywiązanie do ojczyzny najwyższą cenę. Byli to żołnierze podziemia niepodległościowego, wywodzący się z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, którzy od roku 1944 walczyli z wojskami sowieckimi i komunistycznym aparatem terroru o niepodległą Polskę, wierni złożonej przysiędze.
Chcąc upamiętnić to wydarzenie uczniowie wyjątkowo zaangażowali się w przygotowanie tego apelu, zdradzając przy tym zainteresowanie historią i pragnienie odkłamywania dawnych czasów. W sposób ciekawy udało im się przedstawić krótkie informacje o niektórych Żołnierzach Wyklętych oraz udowodnić, że należy im się zacne miejsce w Panteonie Narodowym.
Całość apelu była urozmaicona pieśniami patriotycznymi. Uzupełnieniem stał się fragment utworu Artura Oppmana „Pięciu poległych” podkreślający nastrój lat walki i zmagań z przeciwnościami losu. W główne role podczas spotkania wcielili się uczniowie klasy VIII, po raz kolejny udowadniając, że nie jest im obojętna historia naszego kraju.
Pamiętajmy, że ,,Aby człowiek wiedział, dokąd idzie, musi wiedzieć, skąd przychodzi. Naród bez historii błądzi, jak człowiek bez pamięci’’
Szkoła Podstawowa w Lelicach