Dożynki Gminne 2023!

27 sierpnia na placu przy Domu im. Św. Jana Pawła II w Ostrowach odbyły się Dożynki Gminne. Święto plonów rozpoczęło się uroczystym korowodem od budynku ŚDS i WTZ na miejsce uroczystości.

W przemarszu wzięły udział poczty sztandarowe, delegacje wieńcowe, zaproszeni goście wraz z mieszkańcami Gminy Gozdowo. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył oraz homilię wygłosił ksiądz biskup Roman Marcinkowski. Podczas liturgii  nastąpiło pobłogosławienie licznie przyniesionych wieńców dożynkowych oraz poświęcenie nowego wozu strażackiego OSP Gozdowo. W procesji z darami ofiarnymi znalazły się: słoneczniki, winogrono, śliwki, pomidory, jabłka, buraki ćwikłowe, kabaczki i bania, maliny, melony i arbuzy, cebula, ziemniaki, kosz z porami, selerami i marchwią, kapusta, kukurydza i rzepak, zboże, owoce leśne, pszczeli miód z pasieki, przetwory, masło twaróg, śmietana,  ciasto drożdżowe, staropolskie wędliny z dziczyzny, indyk, pieczone prosię, wino i woda, chleb oraz hostia.

Plon niesiemy plon…

Po uroczystej Mszy św. głos zabrał Wójt Gminy Gozdowo Dariusz Kalkowski. Ekscelencjo Ks. Bp. Romanie! Czcigodni Księża, Drodzy Rolnicy, Szanowni Goście!

Cieszę się, że mogę być dzisiaj z Wami w tym dniu i miejscu, w Ostrowach, powiatowej stolicy wyjątkowej troski o osoby z niepełnosprawnością i parafii Kurowo, tegorocznej stolicy gminnych uroczystości dożynkowych. Za rok gminne święto plonów będziemy przeżywać w parafii Bonisław. Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika: święto plonów, radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Dziękuję Wam za ten chleb, dziękuję za Wasz wielki trud, za dobra pracę i za jakże godną postawę mimo wielu trudności i problemów.

Mądrość ludowa starożytnego Wschodu opowiada o człowieku, który wyruszył w daleką podróż, aby znaleźć odpowiednie dla siebie zajęcie. Szedł drogami i gościńcami, zachodził do różnych miast, ale nigdzie nie mógł znaleźć pracy, która by mu dawała pełną radość i szczęście. Pewnego dnia, zmęczony gorącym południem, usiadł w cieniu przydrożnego drzewa. Zobaczył człowieka pracującego z wielkim zapałem na swojej roli. Przez długie godziny przypatrywał się pochylonej ku ziemi postaci. Pełen podziwu podszedł do owego człowieka i powiedział: – Widzę, że jesteś zadowolony ze swej pracy, bo wykonujesz ją z wielkim zapałem. Pochylony mężczyzna wyprostował się i powiedział: – Jestem szczęśliwy, bo wykonując swą pracę myślę o Bogu, o swoich najbliższych i o wszystkich innych, którym może ona służyć. Wędrowiec zamyślił się i po chwili powiedział: – Wiem, dlaczego nie mogłem znaleźć dla siebie pracy. Myślałem tylko o sobie.

Dożynki to najlepszy moment by przypomnieć ludziom o wartości chleba. W naszym kraju nadal żyją ludzie, którym go wciąż brakuje. Jak mówił błogosławiony brat Albert, który całe życie pomagał ubogim: „Trzeba być dobrym. Trzeba być dobrym jak chleb, który leży na stole. Każdy może podejść i ukroić kromkę”. Niech wspólnota chleba sprawi abyśmy zawsze solidarnie potrafili sobie pomagać i niech przypomina nam, jak wiele zawdzięczamy tej ziemi i jak bardzo nas ona potrzebuje.

W tym miejscy trzeba powiedzieć też jak wiele zawdzięczamy rządowi. Dzięki jego projektom i wsparciu możemy zrobić bardzo wiele, by nam wszystkim żyło się lepiej.

Dzięki przekazanym środkom mogliśmy zrealizować wiele inwestycji:

  • 10 km dróg,
  • ponad 5 km kanalizacji,zakupić nowe traktory i sprzęt dla GZGK oraz nowy wóz bojowy dla OSP Gozdowo,
  • w budowie nowa oczyszczalnia ścieków w Gozdowie,
  • otwarty dom św. Jana Pawła – WTZ i ŚDS.

Mamy złożonych wiele nowych wniosków o dofinansowanie. Ostatnio złożyliśmy o wsparcie na budowę Centrum rehabilitacji w Gozdowie.

Raz jeszcze składam na ręce obecnej tu przedstawicielki rządu, pani Marleny Mazurskiej podziękowanie i prośbę o dalsze wsparcie. Życzę Wam rolnicy, mieszkańcy i goście, aby nigdy nie zabrakło na naszych stołach tego najważniejszego symbolu dożynek – chleba. Symbolu dostatku i obfitości. Szanujmy chleb i szanujmy tych, dzięki którym go mamy.”- powiedział włodarz gminy.

Następnie dzieci i młodzież ze szkoły podstawowej w Gozdowie oraz starostowie dożynek pani Aldona Przyczka i pan Jarosław Wiśniewski w obrzędzie chleba przekazali dożynkowy wypiek na ręce Wójta Gminy Gozdowo, Przewodniczącego Rady Gminy oraz Skarbnik Gminy z prośbą by gospodarowali nim tak, by nikomu go nie zabrakło.

Od gospodarza do piekarza…

Część artystyczną dla zgromadzonych gości przygotowali: uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Gozdowie (przygotowanie Agnieszka Biernacka, Beata Świerczewska, Krzysztof Wojtas), Warsztat Terapii Zajęciowej w Ostrowach, Zespoły Pieśni i Tańca Leliczanie oraz Ziemi Gozdowskiej (zabawy mazowieckie oraz krakowiak- przygotowanie Jerzy Przybyła), KGW ,,Żukowianki” oraz dzieci z Publicznego Przedszkola im. Św. Jana Pawła II w Gozdowie (Rock&Roll ,,Letnia gorączka”- przygotowanie Emila Lewicka i Katarzyna Świdurska). Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Gozdowo, Goleszyn oraz Gminy Słupno wraz z wokalistką Kingą Rutkowską zabrali zebranych w patriotyczno- rozrywkową muzyczną podróż.

Oprócz uczty dla oka zgromadzeni mogli korzystać z punktów gastronomicznych przygotowanych przez KGW ,,Na wzgórzu” w Kurowie, KGW ,,Słonecznikowy Raj” w Ostrowach, KGW Gozdowo, KGW ,,Kowalewianki” z Kowalewa Podbornego, KGW ,, Żukowianki”, KGW Rękawczyn, KGW ,,Trzy Wioski” Kurówko, KGW Bonisław, WTZ i ŚDS w Ostrowach.

Po wystąpieniach wszystkich artystów głos zabrali Marlena Mazurska Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku oraz Kamil Różański Prezes Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Wyrazili oni podziw i podziękowanie za pracę rolników i producentów żywności na rzecz społeczeństwa jednocześnie zapewniając o dalszym wsparciu ich działań.

Zabawa dla dużych i małych

Na dorosłych oraz dzieci czekały dodatkowe atrakcje towarzyszące świętowaniu dożynek. Najmłodsi mogli skorzystać z darmowej dmuchanej zjeżdżalni, spotkać pieska Marshalla z Psiego Patrolu oraz wielkiego różowego jednorożca. Policjanci w stoisku profilaktycznym oferowali odwiedzającym poszerzenie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa na drodze i w sieci oraz umożliwienie skorzystania z symulatora jazdy motorem oraz gogli edukacyjnych. Strażacy z OSP w Gozdowie przygotowali piana party oraz kurtynę wodną, które skutecznie ochłodziły uczestników w to słoneczne popołudnie. Rolnicy mogli skorzystać również z doradztwa w namiotach MODR oraz Banku Spółdzielczego w Starej Białej. O godzinie 17:00 wystąpił dla licznie zgromadzonej publiczności zespół Baby Full. Po występie gwiazdy do zabawy tanecznej zaprosił zgromadzonych zespół muzyczny ASISTANS.

Wójt Gminy Gozdowo pragnie podziękować wszystkim osobom oraz organizacjom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości: GZGK w Gozdowie, ŚDS w Ostrowach, WTZ w Ostrowach, OSP Gozdowo za zabezpieczenie wydarzenia, wszystkim Kołom Gospodyń Wiejskich, pocztom sztandarowym OSP, Szkole Podstawowej w Gozdowie, Publicznemu Przedszkolu w Gozdowie, Gminnej Bibliotece Publicznej w Gozdowie, Zespołom Pieśni i Tańca, Młodzieżowej Orkiestrze Dętej OSP Gozdowo, Goleszyn oraz Gminy Słupno z kapelmistrzem Edwardem Wielgóckim na czele, wystawcom oraz podwykonawcom. To wyjątkowe wydarzenie poprowadzili Honorata Nagórka- Sekretarz Gminy oraz Patryk Karolkowski- Kierownik GZGK w Gozdowie.

Więcej zdjęć: https://www.facebook.com/infogozdowo/