Diamentowe i Złote Gody!

W czwartek 28 kwietnia w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Gozdowo, odbyła się podniosła uroczystość 50 i 60 -lecia pożycia małżeńskiego.

Złote Gody oraz Diamentowe Gody to niezwykłe wydarzenie i wyjątkowe święto zarówno w związku małżeńskim jak i w całej naszej lokalnej społeczności. Wspólne przeżycie tak długich lat to symbol wierności i miłości rodzinnej, to dowód wzajemnego zrozumienia i istoty związku małżeńskiego, to wzór i piękny przykład dla młodych pokoleń. Z uwagi na pandemię koronawirusa zarówno w 2020 roku i 2021 roku uroczystość uhonorowania zasłużonych małżonków nie odbyła się, nastąpiło to 28 kwietnia 2022 r. kiedy w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Gozdowie zgromadzili się małżonkowie, którzy w 2020 r. i 2021 r. przeżyli ze sobą ponad pół wieku.

Diamentowe Gody, czyli 60-lecie pożycia małżeńskiego w 2020 r. świętowali:

 1. Bednarscy Maria i Jan
 2. Kowalkowscy Halina i Kazimierz

Medalami za 50-lecie pożycia małżeńskiego zostały odznaczone następujące pary:

Pary obchodzące 50-lecie pożycia małżeńskiego w 2020 r.

 1. Czubak Romualda i Kazimierz
 2. Godlewscy Agnieszka i Henryk
 3. Kalinowscy Józefa i Stanisław  
 4. Kopczyńscy Daniela i Longin
 5. Kraska Krystyna i Stanisław
 6. Kuskowscy Krystyna i Roman
 7. Łukowscy Barbara i Stanisław
 8. Malinowscy Hanna i Sławomir
 9. Umińscy Marianna i Włodzimierz
 10. Waruszewscy Elżbieta i Zdzisław

Pary obchodzące 50-lecie pożycia małżeńskiego w 2021 r.

 1. Cendlewscy Jadwiga i Mieczysław
 2. Dzikowscy Marianna i Bolesław
 3. Ezman Urszula i Józef
 4. Jachimowicz Hanna i Stanisław
 5. Kikolscy Janina i Janusz
 6. Malanowscy Aniela i Witold
 7. Pawlikowscy Danuta i Józef
 8. Strzeleccy Alina i Zenon
 9. Urbańscy Jadwiga i Stanisław
 10. Zofia i Tadeusz Cendrowscy

Uroczystość rozpoczęła się od powitania przez Wójta Gminy Pana Dariusza Kalkowskiego oraz wręczenia Paniom bukietów kwiatów. Przy dźwiękach weselnego marsza Mendelsona dostojni Jubilaci weszli do sali, w której czekali na nich zaproszeni goście: Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku – Pani Marlena Mazurska, Proboszcz Parafii Gozdowo – ks. kan. Stanisław Opolski, Proboszcz Parafii Bonisław – ks. Piotr Gątarek, Proboszcz Parafii Kurowo – ks. Waldemar Dziewulski, Wójt Gminy Gozdowo – Pan Dariusz Kalkowski, Przewodniczący Rady Gminy Gozdowo – Pan Dariusz Śmigielski, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Gozdowie – Pani Lidia Malinowska, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gozdowie – Pani Anna Szpakowicz, Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Ostrowach – Pani Magdalena Nawrocka, Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Ostrowach – Pani Edyta Karczewska.

Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Gozdowie – Pani Maria Elżbieta Chylińska dokonała uroczystego otwarcia oraz serdecznie przywitała przybyłych gości, Jubilatów z rodzinami oraz wszystkich obecnych. Szczególnie ciepło i serdecznie zwróciła się do bohaterów uroczystości, dziękując im za wszystko, za ich miłość, wierność, za zrozumienie wielkich celów małżeństwa, za ich przykład życia, za łzy, cierpienia i radości. Następnie skierowała życzenia dla Dostojnych Jubilatów, aby zdrowie zawsze dopisywało, a Błogosławieństwo Boże dodawało siły do dalszego trwania we wspólnej miłości, przyjaźni i zaufaniu.

Następnie do Jubilatów zwrócił się Wójt Gminy Pan Dariusz Kalkowski „Życie jest szansą, którą warto wykorzystać, obowiązkiem który warto wypełnić, wysiłkiem, który warto podjąć i bogactwem, którym można się dzielić z innymi.” To wasza uroczystość może być szczególną okazją, by zatrzymać się, spojrzeć wstecz na to, co osiągnęliście w ciągu Waszego małżeństwa. Jest to czas zarezerwowany na wspomnienie radosnych chwil. To czas podziękowania Bogu za rozwój Waszych miłości i trwałości waszego małżeństwa. Wszystko, co robiliście miało wspólny cel – stworzenie najpiękniejszego miejsca na ziemi – rodzinnego domu.”Wójt podziękował Jubilatom za ich przepiękną postawę, która stanowi wzór do naśladowania dla młodych pokoleń. Następnie Małżonkowie skierowali do siebie słowa podziękowania „Dziękuję Ci żono/mężu, że nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe”.

Pary obchodzące 50-lecie pożycia małżeńskiego zostały uhonorowane medalami przyznanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystej dekoracji dokonał Wójt Gminy p. Dariusz Kalkowski w towarzystwie Kierownik Delegatury MUW w Płocku p. Marleny Mazurskiej, Przewodniczącego Rady Gminy p. Dariusza Śmigielskiego i Kierownika USC p. Marii Elżbiety Chylińskiej. Wszystkim Jubilatom Wójt Gminy przekazał dyplomy oraz upominki.

Miłym akcentem było złożenie życzeń przez przybyłych gości. W imieniu Wojewody Mazowieckiego Pana Konstantego Radziwiłła – Kierownik Delegatury MUW w Płocku Pani Marlena Mazurska złożyła najserdeczniejsze gratulacje z okazji uroczyście świętowanych wspaniałych jubileuszy sześćdziesiątej i pięćdziesiątej rocznicy ślubu kierując do Jubilatów słowa „Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie jest wyrazem szacunku władz naszego kraju i formą uhonorowania Państwa wspólnego dokonania. Wraz z tym odznaczeniem proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia kolejnych wspaniałych rocznic, wszelkiej pomyślności i wielu lat w dobrym zdrowiu.”

Wszelkich łask oraz Błogosławieństwa Bożego życzył Jubilatom Ks. kan. Stanisław Opolski – Proboszcz Parafii Gozdowo.

Szczególną niespodziankę dla wspaniałych Jubilatów przygotował Wójt Gminy p. Dariusz Kalkowski kierując do nich napisany wiersz, który każda z par otrzymała w spersonalizowanej postaci.

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy w Ostrowach wraz z kierownikami, opiekunami i terapeutami złożyli serdeczne życzenia Dostojnym Jubilatom „Z okazji pięknego jubileuszu pragniemy życzyć Wam wielu lat wspólnego szczęścia, rozkwitającej radości i niegasnącej wiary, że miłość może przenosić góry, każdą burzę można przetrwać.  Niechaj płomień Waszej miłości świeci coraz jaśniej.” Niezwykłe upominki parom obchodzącym 50-lecie i 60-lecie pożycia małżeńskiego przygotowane zostały przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy w Ostrowach.

Czas wspomnień umiliły Jubilatom występy artystyczne uczniów ze Szkoły Podstawowej w Gozdowie oraz uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy w Ostrowach.

Wójt gminy Pan Dariusz Kalkowski serdecznie podziękował Kierownikowi USC Pani Marii Elżbiecie Chylińskiej za przygotowanie tej wspaniałej uroczystości przekazując na jej ręce bukiet kwiatów.

Nie zabrakło również wzniesienia toastu lampką szampana i odśpiewania gromkiego „STO LAT”. Bohaterowie uroczystości wpisali się do księgi pamiątkowej.

Niestety, nie wszyscy zaproszeni mogli w tym dniu uczestniczyć w uroczystości z uwagi na stan zdrowia i inne powody niepozwalające im na przybycie. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, dyplomy, kwiaty oraz upominki zostały przekazane Dostojnym Jubilatom.

Gospodarz naszej gminy Pan Dariusz Kalkowski zaprosił wszystkich Jubilatów i gości do pamiątkowego zdjęcia, po czym nadszedł czas na tort jubileuszowy i poczęstunek.

„Podróżą każda miłość jest. Dlatego Wam, Drodzy Jubilaci, życzymy szczęśliwej podróży do kolejnych jubileuszy. Nieustającej miłości, zgody i radości na wspólne dni.”