Uroczystość 45- lecia poświęcenia kościoła w Bonisławiu.

W niedzielę 28 maja w Bonisławiu odbyła się uroczystość 45- lecia poświęcenia kościoła parafialnego pw. Św Stanisława Biskupa i Męczennika.

Wydarzenie rozpoczął Wójt Gminy Gozdowo Dariusz Kalkowski, który przybliżył zebranym historię świątyni oraz wspomniał osoby, które przyczyniły się do wzniesienia murowanego kościoła. Parafia w Bonisławiu została erygowana prawdopodobnie w drugiej połowie XIII w. Pierwsza wzmianka o kościele w miejscowości Bonisław pochodzi z 1350 roku. Opis wizytacyjny z 1598 roku podawał, że znajdowała się tam świątynia drewniana z malowanym wnętrzem. Kolejny drewniany kościół przebudowany w latach 1738- 1739 dzięki staraniom proboszcza Józefa Zwojnickiego był remontowany w latach 1840- 1842 oraz powiększony w 1904 roku. Świątynia ta spłonęła od uderzenia pioruna w 1942 roku. Po aresztowaniu w 1941 roku ks. Juliana Przygóckiego parafia całą okupację pozbawiona była opieki duszpasterskiej.

W latach 1945- 1974 funkcję kościoła spełniał adaptowany drewniany barak rady wiejskiej.Budowę obecnego murowanego kościoła wg projektu architekta Andrzeja Pawlikowskiego podjął się w latach 1974- 1978 ks. Romuald Jaworski. Czlowiekiem, który wybudował ten kościół był śp. Jerzy Jankowski i jego brat Piotr. Głównymi pomocnikami murarza Jerzego był Heronim Tyburski oraz Tomasz Dąbrowski. Wykonawcami poszczególnych prac budowlanych byli: śp. Władysław Czubak- zbrojarz, śp. Tadeusz Janecki- cieśla, śp. Kazimierz Zywer- stolarz, śp. Cezary Nagrodzi i śp. Stanisaw Nagrodzki- ślusarze, śp. Jan Nowak- szklarz, śp. Bracia Bednarscy z Rypina- wykonawcy witraży oraz wielu innych zaangażowanych i oddanych parafian w szczególności pani Wiesława Przyczka- osoba odpowiedzialna za ciepłe posiłki zimą oraz jej mąż, który jeździł do Warszawy po zakupy niezbędne do przygotowania obiadów. Kościół został konsekrowany 28 maja 1978 roku przez biskupa Bogdana Sikorskiego. We wnętrzu zachowała się barokowa chrzcielnica z XVIII w. oraz kilka obrazów.”

Następnie Wójt Gminy Dariusz Kalkowski wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Dariuszem Śmigielskim wręczyli żonie murarza Jerzego Jankowskiego kwiaty w podziękowaniu za wkład w powstanie świątyni. Symboliczne bukiety z rąk Sekretarz Gminy Honoraty Nagórki oraz Skarbnik Gminy Lidii Siemiątkowskiej otrzymali również Heronim Tyburski oraz Wiesława Przyczka.

Mszę świętą dziękczynną odprawił proboszcz parafii Bonisław ks. Piotr Gątarek. Liturgię uświetnił występ artystyczny Marka Okraszewskiego wraz z zespołem.