Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Gozdowie
   OSP Bonisław
   OSP Bronoszewice
   OSP Cetlin
   OSP Gozdowo
   OSP Kolczyn
   OSP Kowalewo Podborne
   OSP Kurowo
   OSP Kurówko
   OSP Lelice
   OSP Rempin
   OSP Rycharcice
 
 
OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA

Na terenie gminy Gozdowo jest zarejestrowanych 10 Jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w następujących miejscowościach: Gozdowo, Lelice, Kurowo, Cetlin, Bonisław, Rycharcice, Kurówko, Kowalewo Podborne, Rempin, Kolczyn.

OSP GOZDOWO
Została powołana w 1912 r. Obecnie prezesem jest dh Jerzy Zarembski.
Jednostka OSP Gozdowo została włączona do Krajowego System Ratownictwa i jest wyposażona w zdalnie sterowany system powiadamiania o zdarzeniach. Centrum powiadamiania znajduje się w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Sierpcu.

Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Gozdowo
Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Gozdowie powstała w 1993 roku z inicjatywy Teodora Wiśniewskiego. Pierwszym kapelmistrzem orkiestry był Sławomir Żurawski, a opiekunem – Mieczysław Cendlewski.
Orkiestra po raz pierwszy debiutowała publicznie na Przeglądzie Orkiestr OSP Województwa Płockiego w 1996 r. w Zawidzu. Od tamtej pory nieprzerwanie uczestniczy we wszystkich przeglądach oraz wszędzie tam, gdzie podkreśla się wyjątkowość chwili.
Orkiestra na trwale wpisała się w pejzaż kulturalny gminy Gozdowo, zaś jej działalność opiera się wyłącznie na pracy społecznej członków wywodzących się z grona muzyków amatorów. Swoje istnienie i przetrwanie trudnych chwil w przeszłości zawdzięcza zespołowi zaangażowanych osób: Wójtowi Gminy Gozdowo – Dariuszowi Kalkowskiemu, byłemu przewodniczącemu Komitetu Założycielskiego Orkiestry – Teodorowi Wiśniewskiemu, byłemu opiekunowi – Mieczysławowi Cendlewskiemu, obecnemu opiekunowi – Tadeuszowi Jarczewskiemu i obecnemu kapelmistrzowi – Edwardowi Wielgóckiemu. Edward Wielgócki przejął batutę dyrygenta w 2000 r. Wówczas repertuar uległ diametralnej zmianie, a poziom muzyczny i artystyczny zdecydowanie się poprawił. Wkrótce orkiestra rozpoczęła występy na scenach różnych miast w kraju odnosząc spektakularne sukcesy. Na przestrzeni ostatnich 4 lat wyposażono Orkiestrę w instrumenty i stworzono rewelacyjne warunki do pracy remontując pomieszczenia przeznaczone na ćwiczenia. Obecnie gozdowscy muzycy mają najlepsze warunki lokalowe z całego powiatu sierpeckiego dzięki wsparciu Wójta gminy – Dariusza Kalkowskiego.
Do szczególnych osiągnięć orkiestry w Gozdowie zaliczyć należy:
• I miejsce na Międzypowiatowym Przeglądzie Orkiestr OSP w Płocku w 2004 r.
• I miejsce na Przeglądzie Orkiestr OSP Województwa Mazowieckiego w Radomiu w 2004 r.
• II miejsce na regionalnym Przeglądzie Orkiestr OSP w Polanicy Zdrój w 2004 r.
• Udział w XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr OSP w Krynicy Zdrój w 2005 r.
• Udział w V Ogólnopolskiej Pielgrzymce Strażaków na Jasną Górę w Częstochowie w 2005 r.
• Udział w koncercie „W hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II” w dniu 18 maja 2005 r. w Wadowicach
• Udział w III Europaradzie Orkiestr w Suchowoli w 2005 r.
• Udział paradzie orkiestr w czasie otwarcia Jarmarku Dominikańskiego w Gdańsku w 2005 r.
• Udział w „Letniej Serenadzie” w Warszawie w 2005 r.
• Udział w koncercie w Katedrze Polowej Wojska Polskiego z okazji 61. Rocznicy Powstania Warszawskiego w 2005 r.
• II miejsce na III Międzypowiatowym Przeglądzie Orkiestr OSP „Gozdowo 2006”
• II miejsce w muzyce marszowej podczas Regionalnego Przeglądu Orkiestr OSP w Siemiatyczach w 2006 r.
• I miejsce w IV Międzypowiatowym Przeglądzie Orkiestr OSP w Gąbinie w 2008 r.
• Nagroda dla najlepszego kapelmistrza – Edwarda Wielgóckiego na IV Międzypowiatowym Przeglądzie Orkiestr OSP w Gąbinie w 2008 r.
• III miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie OSP w Ostrołęce w 2008 r.
• II miejsce w pokazie musztry paradnej w XXI Ogólnopolskim Festiwalu Orkiestr OSP w Krynicy Zdrój w 2011 r.
Obecnie zespół liczy 36 osób.


OSP LELICE
Dzieje OSP sięgają połowy 1915 r. kiedy to: Jan Majewski, Ludwik Lemański, Zygmunt Szewczykiewicz, Jan Morawski, Jan Kacprzak i Kazimierz Gosiewski założyli jednostkę liczącą 30 strażaków. Przy dużym zaangażowaniu mieszkańców w krótkim czasie zbudowano pierwszą remizę, zakupiono podstawowy sprzęt. W latach 20. powołano też orkiestrę, która istniała przez kilkanaście lat. Od 1935 r. OSP posiadała sztandar a od 1963 r. nową remizę, które służą do chwili obecnej. Prezesem jest dh Stanisław Śmigielski.

OSP KUROWO
Została powołana w 1924 r. Prezesem jest dh Stanisław Urbanowicz.

OSP CETLIN
Została powołana w 1923 r. Prezesem jest dh Andrzej Olewnik.

OSP BONISŁAW

Została powołana w 1916 r. Prezesem jest dh Wojciech Gawłowski.

OSP RYCHARCICE
Została powołana w 1965 r. Prezesem jest dh Zbigniew Żórawski.

OSP KOWALEWO PODBORNE
Została powołana w 1962 r. Prezesem jest dh Stanisław Dębowski.

OSP KURÓWKO
Kiedy kończyły się działania wojenne po II wojnie światowej i ludzkie życie zaczęło nabierać normalności, chłopcy z Kurówka postanowili, że muszą stworzyć własną jednostkę straży pożarnej, która miała służyć pomocą w razie pożaru lub innych nieszczęść. Do czasu wojny niektórzy druhowie należeli do OSP Kurowo lub Lisewo. W 1948 r. za sprawą najaktywniejszych druhów Mariana Czachorowskiego i Henryka Żmijewskiego powołano OSP w Kurówku. W 1962 r. została oddana do użytku remiza strażacka, a w następnych latach zakupiono sprzęt przeciwpożarowy i umundurowanie. Aktualnie jednostka liczy 24 strażaków. Prezesem jest dh Krzysztof Ożdżeński.

OSP REMPIN
Została powołana w 1964 r. Prezesem jest dh Roman Cendlewski.

OSP KOLCZYN
Została powołana w 1964 r. Prezesem jest dh Janusz Bado.


Jednostki z Gozdowa, Lelic i Kurowa posiadają specjalistyczne samochody pożarnicze i są jednostkami typu „S”, natomiast pozostałe jednostki posiadają na wyposażeniu motopompy i zakwalifikowane są do jednostek typu „M”. Wyposażenie jednostek w sprzęt gaśniczy zapewnia wypełnianie podstawowych zadań statutowych, jednak nie zabezpiecza możliwości sprawowania nowych wymogów stawianych przed OSP. Chodzi tu głównie o usuwanie skutków klęsk żywiołowych i ratownictwa drogowego.
Wstecz | Do góry
Copyright by Gmina Gozdowo - wszelkie prawa zastrzeżone | Wykonanie: Plocman