Gmina Gozdowo należy do ciekawych turystycznie o bogatych tradycjach historycznych sięgających czasów Masława (XI wiek). Na terenie zlokalizowane są dwa zabytkowe kościoły, kaplica cmentarna, szereg parków podworskich wymagających rewaloryzacji aczkolwiek obrazujących zamierzchłe czasy świetności. ![]() ![]() Atrakcyjne turystycznie są również głazy narzutowe i drzewa będące pomnikami przyrody. Najbardziej intrygujące tereny stanowią okolice Zbójna, z ciekawie ukształtowanym wałem ozonowym i licznymi wyrobiskami po eksploatacji kruszywa.
![]() ![]() ![]() ![]() Większe skupiska leśne zlokalizowane są w pobliżu miejscowości Ręczawczyn, Lelice, Cetlin i Kurowo, które szczególnie w sezonie „grzybowym” cieszą się powodzeniem wśród pasjonatów runa leśnego. Przeważającą część obszaru gminy zajmują zdenuowane wysoczyzny morenowe i tereny płaskie, charakteryzujące się monotonną powierzchnią pociętą licznymi, płytkimi dolinami.
Swoisty urok okolic przyciąga spragnionych świeżego powietrza i spokoju. Łagodne ukształtowanie terenów sprzyja zarówno turystyce pieszej jak i rowerowej. Poprzez peryferia gminy leniwie snują się wstęgi rzek Sierpienicy i Wierzbicy. Uroku dopełniają rozsiane po terenie mniejsze i większe zbiorniki wodne. Dookoła można podziwiać malownicze widoki mazowieckiej wsi, o której tak pięknie pisał poeta W. Broniewski: „Piękne jesteś Mazowsze, skąd wziąłem skrzydła do lotu”. Na terenie gminy z powodzeniem funkcjonują 3 gospodarstwa agroturystyczne, które stanowią również bazę noclegową dla przyjeżdżających myśliwych.
• „Pod Borem” - Małgorzata i Leszek Smoleńscy, Kowalewo Podborne, tel. (24) 276 21 20 ![]() • „Skorupki” - Halina i Wiesław Wiktorscy, Kowalewo Skorupki, tel. (24) 276 21 55 • „Brzozowy Zagajnik” – Jerzy Brzozowy, Kolczyn, tel. 661 285 823 www.brzozowyzagajnik.pl ![]() Na obszarze gminy swoimi obwodami dysponuje 6 kół łowieckich. Tutejsze tereny są ostoją głównie dla zwierzyny drobnej, zaś ze zwierzyny grubej występuje sarna i dzik.
W Szkole Podstawowej w Ostrowach realizowany jest program edukacji regionalnej, zainicjowany i kreowany przez panią Annę Górczyńską – nauczycielkę historii. Szkoła organizuje warsztaty archeologiczne, wystawy oraz lekcje muzealne.
W letnie warsztaty archeologiczne zaangażowana jest młodzież reprezentująca średnie szkoły płockie i sierpeckie. Młodzi adepci archeologii z entuzjazmem penetrują tereny gminy w poszukiwaniu starożytnych wykopalisk. Badania przebiegają pod czujnym okiem zacnego gremium naukowego prof. Marka Dulinicza z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie i Tomasza Kordali z Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Program w ramach, którego angażowani są również twórcy ludowi, rolnicy i rzemieślnicy wykonujący tradycyjne rzemiosło realizowany jest od 2001 r. Celem ambitnego zamierzenia jest aktywizacja lokalnej społeczności oraz ochrona dziedzictwa kulturowego rejonu wsi Ostrowy.
![]() ![]() Miejscowym artystą jest pan Piotr Lewandowski z Bonisławia. Pan Piotr pasjonuje się rzeźbiarstwem i malarstwem. Efekty jego pracy można podziwiać w Gozdowie, gdzie umieszczone są rzeźby jego autorstwa. Wejście do Urzędu Gminy jest bacznie strzeżone przez dwóch drewnianych Gozdawitów. Inspiracje do ich wykonania artysta czerpał m.in. z literatury Buncha i Kraszewskiego, na tej podstawie powstały pierwowzory historycznych protoplastów rodu Gozdawów. Korzenie rodu sięgają XII i XIII wieku, ród ów przypuszczalnie związany był z krzyżowcami biorącymi udział w wyprawach krzyżowych. Widoczny na rzeźbach typ uzbrojenia noszony był na Mazowszu w XII-XIII wieku, zaś motyw na tarczach jest kopią dwóch historycznych pierwowzorów z tamtych czasów.
![]() ![]() ![]() Kolejnymi rzeźbami są postacie św. Floriana i Jana Pawła II, umieszczone przy budynku remizy OSP i Publicznym Gimnazjum w Gozdowie. Liczne prace artysty stanowią swoistą ozdobę pomieszczeń gminnej biblioteki publicznej. |
Wstecz | Do góry |